• katastrální výměra: 2,77 km²
  • zeměpisná délka: 15° 35’ 10’’
  • nadmořská výška: 355 m
  • obec (NUTS 5): CZ0532 573019
  • okres (NUTS 4): Pardubice (CZ0532)
  • kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
  • obec s rozšířenou působností: Přelouč

Historie obce

Název osady znamená Holotův dvůr. Příjmení Holota vzniklo ze staročeského slova značícího opatrovníka psů. I nedaleké Chtrníky mají původ názvu od psárů - cvičitelů psů. Ve středověku i později byl lov oblíbenou zábavou panovníků a šlechty a výcvik loveckých psů byl tudíž velmi žádaným povoláním.

Vesnička Holotín je začleněna územně pod okres Pardubice a náleží pod Pardubický kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Přelouč. Obec Holotín se rozkládá asi dvacetpět kilometrů jihozápadně od centra Pardubic a jedenáct kilometrů jižně od města Přelouč. Území této malé vesničky trvale obývá asi 50 obyvatel.

Místní obyvatelé mohou využívat plynofikaci i veřejný vodovod.

Vesnička Holotín leží v průměrné výšce 355 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1405. Celková katastrání plocha obce je 277 ha, z toho orná půda zabírá pouze třicet procent. Trochu více než polovina výměry obce je porostlá lesem.